• https://www.facebook.com/kobtekotomasyon/?ref=settings
  • https://plus.google.com/u/0/108097952727048223189
  • https://twitter.com/kobtekbarkod

RFİD nedir? Neden Endüstrinin Kaldıraçı?RFİD nedir? Neden Endüstrinin Kaldıraçı?RFID TEKNOLOJİLERİ

Radyo Frekanslı Tanıma (Radio Frequency Identification-RFID) teknolojisi, canlı ve cansız her türlü nesnenin dokunmadan belirli bir mesafeden tanınmasında ve izlenmesinde kullanılır.  RFID teknolojileri giderek artan büyük bir oranda dünya genelinde ve ülkemizde yaygınlaşmakta ve birçok sektörde kullanılmaktadır. Otomotiv, akaryakıt, lojistik, perakendecilik, tarım, sağlık, ilaç, tekstil, finans, bankacılık, enerji, kamu, üretim, güvenlik, turizm gibi birçok sektörde geniş uygulama alanlarında aktif ve yaygın olarak kullanılmaktadır.
 
RFID teknolojiler operasyonel maliyetleri oldukça azaltmakta, iş akışlarını hızlandırmakta, verimliliği ve karlılığı artırmaktadır.
 
RFID teknolojisi 4 temel bileşenden oluşur:
1-     RFID Etiket (çip ve anten’den oluşur)
2-     RFID Yazıcı
3-     RFID Okuyucu
4-     Programlama Aracı
RFID ETİKETLER
RFID etiket (tag), tanınmak istenen nesnelerin (ürün, paket, taşıt, insan, hayvan, vd.) üzerine veya içine doğrudan yerleştirilir.
 
RFID etiketin içindeki çipe kaydedilmiş bilgileri okumak için gerekli iletişim, okuyucu ile etiket içinde bulunan anten aracılığıyla radyo frekans (RF) sinyalleriyle sağlanır. RFID etiket, okuma alanına girdiğinde okuyucu tarafından algılanır ve çipinin kendi koduyla birlikte içinde kayıtlı bilgileri anteni vasıtasıyla okuyucuya kablosuz ve temassız olarak gönderir.
 
Enerjiyi alma yöntemine bağlı olarak, etiketler aktif, pasif ve yarı pasif olmak üzere üçe ayrılır. Aktif RFID etiketlerde, iletişim ve işlem için enerji kaynağı bulunurken,  pasif RFID etiketler gerekli enerjiyi okuyucudan alırlar. Okuyucunun çiple haberleşmesini RFID etikette bulunan anten sağlar.
 
RFID etiketler fiziksel olarak birçok şekilde tasarlanabilmektedir. Plastik ve kağıt etiketler ihtiyaca göre değişik şekil, büyüklük ve ambalajlarla imal edilmektedir.
 
RFID çiplerin kendilerinin tekil bir kimlik kodu vardır (unique ID code) ve içine tanınmak istenen nesnelerle ilgili her türlü bilgi kaydedilebilir. RFID çiplerin bellek kapasiteleri uygulamaya/ihtiyaca göre belirlenebilmektedir. Nesnelerin ismi, ürün kodu, vb bilgiler en fazla 1K seviyesinde bellek kapasitesiyle çözülebilmektedir. Yüksek bellek kapasitesi, nesne hakkında çok fazla bilgi yüklenmek veya uygulamaya bağlı olarak nesneleri izleme veya takip bilgilerinin sürekli kaydedilmek istendiğinde gerekli olmaktadır.
 
RFID çiplerin kopyalanması oldukça zordur. Her çipin üretici tarafından belirlenmiş bir tekil (unique ID number) kimlik numarası/kodu vardır. RFID etiketlere birden fazla koruma seviyesi koyulabilmektedir. Güvenlik teknolojileri kullanılarak çip içindeki bilgilere erişim engellenebilmekte, çip kilitlenebilmekte veya kullanılamaz hale getirilebilmektedir.
RFID OKUYUCULAR
RFID okuyucular elle taşınabilir, araca monteli ve sabit olmak üzere 3 çeşittir. Etiketlerin kodlarının ve içinde kayıtlı bilgilerin okunup sisteme iletilmesi görevini görürler. Okuyucular da çiplerin sahip oldukları standartlara (ISO 14443, ISO 15693 gibi) göre çalışmaktadır. RFID okuyucunun okuma kapasitesi; çipin frekansına, gücüne, RFID etiketin aktif veya pasif olmasına, antenin hassasiyetine, ortamda sıvı veya metal olup olmamasına gibi birçok etkene bağlıdır. Okunup yazılabilen etiketlerde okuma kapasitesi genelde yazma kapasitesinden daha yüksektir. Aktif RFID çipler de pasif RFID çiplere kıyasla daha geniş kapsama alanına sahiptir.
RFID YAZICILAR
RFID yazıcıların da okuyucular gibi sabit ve taşınabilir modelleri bulunmaktadır. RFID yazıcılar, etiketlerin içindeki çiplere bilgi kaydedilmesinde, bilgilerin okunmasında ve güncellenmesinde kullanılırlar. Masaüstü, dizüstü ve el bilgisayarlarına kablolu veya kablosuz bağlanabilmektedirler. RFID etiketin içindeki çipe bilgi kaydetmenin yanında, etiketi de basan RFID yazıcılar da bulunmaktadır.


RFID ile Deponuzun Kontrolü Sizde Olsun Zamanınız Size Kalsın

RFID teknolojisi kullanılarak çok büyük depoların içerisindeki ürünlerin giriş çıkışlarıda otomatik olarak çok kısa bir sürede denetleyebilirsiniz. Yurt dışında WallMart gibi çok büyük perakende tedarikçileri depolarında bu sistemi kullanmaktadır.

Stok takibinde her ürüne veya paletler üzerine, etiketler takılarak ürünlerin sayımı yapılır.

RFID ile Depo Takibi Nasıl Yapılır?
Depo girişine gelen RFID etiketli paletler depoya girerken üzerindeki etiket okunur ve stok programına girdi verisi aktarılır.Depo girişlerinde olduğu gibi depo çıkışlarına da yerleştirilecek olan RFID antenler sayesinde depoda bulunan paletlerin çıkışında toplu ürün çıkışının miktarı direk olarak stok yazılımına aktarılarak sistem içinden ne kadar ürünün çıktıgı bildirilir.

Giriş ve çıkışlara yerleştirilecek RFID okuyucularla, deponuzun takibi çok rahatlıkla yapılabileceği gibi ayrıca seyyar RFID terminaller yada el terminalleriyle depo içerisinde kısa süreli bir gezintiyle ürün miktarının sayımı çok rahatlıkla yapılabilmektedir.

Bu sistem sayesinde büyük depoların yönetimi çok rahatlıkla yapılabilmektedir. Ayrıca ay, dönem yada yıl sonu stok sayımları için günlerce çalışmayarak sadece bir kaç saat içerisinde tek bir kişi tarafından yapılabilecektir.

RFID ile Kamyon ve Tır Geçişlerini Kontrol Edin

Madenler ve Limanlar gibi lojistik taşıma faaliyetlerin yoğunlukta olduğu, işletmelerde kamyon ve tır girişlerinin veya çıkışlarının kayıt altına alınma zorluğundan dolayı RFID destekli Kamyon ve TırTakip sistemi RFID sistemleri ile oldukça kolay hale getirilir.
İşletmenin bütün giriş ve çıkışlarına yerleştirilecek olan RFID okuyucular ve kamyonların üzerine yerleştirilecek RFID etiketler sayesinde araç giriş çıkışları bilgisayar ortamında kaydedilir. Elle girilen sistemlere oranla bu işlemlerin kayıt altına alınması daha hızlı olurken, güvenlik özellikleriyle de size tam denetim sunar.

Sisteme dahil olan ve üzerinde RFID etiket bulunan kamyon veya tırların işletmeye giriş ve çıkış saatleri hata payı olmaksızın rapor edilebilmektedir. Bu raporlar günlük, aylık, yıllık dökümler halinde hazırlanabilmektedir. Bu sayede hangi aracınızın firmadan çıktığını ve taşıma işleminin ne kadar sürdüğünü hata payı olmaksızın öğrenebileceğiniz gibi mevcut olan sisteminizle entegre edildiğinde ne taşıdığını, taşıma işleminin nereye yapıldığını, araç şoförünü, araçlarınızın arızlı olup olmadığını ve bakım süreleri gibi detayları da anında alabilirsiniz.
RFID teknolojisiyle çimento ve çelik fabrikaları için özel projeler geliştirilebilmektedir.

RFID ile Hayvanlarınızın Takibi ve Güvenliğini Sağlayın, Mandıranızı Yönetin

RFID teknolojisi ile geliştirilmiş sistemler ile mandıranızın yönetimini hayallerinizin ötesine taşıyabilirsiniz. Ahırınızda, merak ettiğiniz anda ve oturduğunuz yerden kaç tane büyük veya küçükbaş hayvanınız olduğunu tek tek sayım yapmadan bilmek güzel olmaz mıydı?

Hangi büyük veya küçükbaş hayvanınız ne kadar besin tükettiğini, ne kadar süt verdiğini, hangi hastalıkları geçirdiğini, hangi tedavilerin yapılıp ilaçlarının veriliğini ve bunlara bağlı olarak her bir hayvana özel verimlilik grafiklerini, günlük, aylık veya yıllık olarak düzenli raporlarla takip etmek ister misiniz?

İşletmenizin karlılığı açısından bu verileri zahmetsizce, yerinizden kalkmadan bilgisayar üzerinden almak ister misiniz? Hayvanlarınızın ateşi yükseldiğinde, alarm verilmesinden kalp atışları gibi sağlık takibine kadar her türlü takibi gerçekleştirebilirsiniz. Özellikle yeni besin maddelerinin denenmesi sürecinde, hangi yemin daha çok verim sağladığını, hangisinin daha az verime neden olduğu gibi istatistiksel bilgileri kısa ve uzun zamanlı olarak tespit edebilirsiniz.

Bu sayede verimliliği düşük olan hayvanlarınızı işletmenin karlılığı açısından elden çıkarabilirsiniz. RFID sistemlerinin ekonomik sahip olma maliyetleri ile kısa sürede yatırımınızın karşılığını alacağınızdan emin olabilirsiniz. Hayvancılık sektöründe verilerin ölçülme zorluğundan dolayı çok değerli bilgiler kayboluyor. Kurulumu ve kullanımı çok kolay olan RFID sistemleriyle bu tür kayıplar yaşamayacaksınız.

RFID ile Hastanenizi Kontrol Edin

Sağlık sektöründe zaman hayat demektir. Saniyelerin bile hasta yaşamı için kritik olduğu zamanlarda alet ve personel aramak risklidir. RFID sistemleri ile 1 saniyede Medikal Cihazlar ve personelinizin nerede olduğunu, gerçek zamanlı görebilirsiniz.

Kablosuz iletişim, tüm kablolama maliyetlerini de ortadan kaldırır. Mevcut yerel wireless network üzerinden sinyaller taşınır. Hastanelerde kullanılan hassas aletlerin frekanslarına zarar vermeyecek şekilde tasarlanmıştır. Karmaşık takip süreçlerinize, Kolay ve güvenli bir çözümdür.

 

RFID Sisteminin Avantajları

*  Zamandan tasarruf sağlar.

*  Hasta bilgilerine anında erişim sağlar.

*  Kablosuz kullanım imkanı sunar.

*  RFID donanımı hastalar ve elektronik cihazlara zarar vermez.

*  Esnek program yapısıyla isteklerinize göre geliştirilebilir.

*  Güçlü raporlama özellikleriyle personelinizin tam denetimini sunar.

 

 

Sağlık sektöründe zaman hayat demektir. Saniyelerin bile hasta yaşamı için kritik olduğu zamanlarda alet ve personel aramak risklidir. RFID sistemleri ile 1 saniyede Medikal Cihazlar ve personelinizin nerede olduğunu, gerçek zamanlı görebilirsiniz.